Miliardová škoda, viník žádný

Vzstaviste
V Pražském deníku ZDE se můžeme dočíst, že radní magistrátu definitivně rozhodli o postavení levého křídla Průmyslového paláce městem. Celé to má stát asi 1 a půl miliardy, přičemž miliarda by měla být z pojistky, půl miliardy dodá město. Už tato samotná informace naznačuje, že pronájem Výstaviště se tak stane pro město hodně, ale hodně prodělečný. Navíc u té pojistky není záruka, že se (případně v jaké výši) dostane k magistrátu, i když ten zaslal návrh na předběžné opatření Obvodnímu soudu pro Prahu 6, aby zablokoval vyplacení pojistného Inchebě.
Otevřenou je i otázka případného viníka požáru – policie stále ještě neuzavřela pátrání v celé události, uzavření předpokládají do konce března.
Aniž by člověk znal podrobnosti vyšetřování, jedno je jisté – požáry vznikají nešťastnou náhodou (např. od blesku) mnohem řidčeji než úmyslným založením, hrubým porušením požárních předpisů nebo jiných zanedbání. Nepochybuji o tom, že v případě Průmyslového paláce nebude viník označen, ale moje přesvědčení, že viník existuje, to nijak nezvrátí. Bohužel, nedá se doufat ani v to, že si magistrát vezme z tohoto případu dostatečné ponaučení, aby se o svěřený majetek staral zodpovědněji, včetně výběru spolehlivých nájemců památkových objektů.
Celý text

Tinka Ivan
Ivan Tinka